Sztandar to chorągiew o odpowiedniej barwie, czasem z wymalowanym lub wyhaftowanym godłem, stanowi symbol państwa, oznakę jednostki wojskowej, organizacji, towarzystwa lub szkoły.

  Do grudnia 2004 roku nie posiadaliśmy takiego wyróżnienia.

  Jednak z okazji 25-lecia Jedynki w uznaniu zasług i dokonań całej szkolnej społeczności, rodzice pracujący społecznie w Komitecie Rodzicielskim zadecydowali o ufundowaniu szkole takiego wyróżnienia.

  Wykonawcą sztandaru i autorem projektu jest Pracownia Szat Liturgicznych i Sztandarów w Chorzowie Batorym. Zaproponowano nam kilka pomysłów plastycznych, a ostatecznego wyboru dokonała Rada Pedagogiczna.

  Każda osoba, która widziała nasz sztandar, wypowiada się na jego temat krótko – jest po prostu przepiękny.

Z jednej strony, tło sztandaru jest zielone, na nim widnieje u góry wyhaftowany napis: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. MIŁOŚNIKÓW ZIEMI ŚLĄSKIEJ, natomiast na dole – W ŚWIĘTOCHŁOWICACH.  Natomiast pomiędzy napisami, na czerwonym kółku, w prawym rogu znajduje się cyfra 1, czyli numer naszej szkoły.

Obok możemy dostrzec naszkicowany krajobraz śląski, zarys kominów hutniczych, szybu kopalnianego i domów. W centralnym miejscu tej strony sztandaru możemy podziwiać piękną, kolorową postać Karolinki w regionalnym stroju.

Na drugiej stronie (płacie) sztandaru, na czerwonym tle, doskonale prezentuje się srebrny, wyhaftowany orzeł dumnie noszący na dostojnej głowie złotą koronę.

Dodajmy, że sztandar przymocowany jest do ozdobnego drzewca zakończonego grotem z wizerunkiem orła w koronie.

  Sztandar towarzyszy nam przede wszystkim w ważnych uroczystościach szkolnych, oświatowych i państwowych. Prezentują go uczniowie tworzący poczet sztandarowy.

  Stała ekspozycja sztandaru ma miejsce w gablocie usytuowanej na korytarzu, na parterze, naprzeciw sekretariatu szkoły, gdzie wszyscy zainteresowani mogą go oglądać i podziwiać.

 

Awers naszego sztandaru

sztandar awers

 

Rewers naszego sztandaru

sztandar rewers