W naszej szkole z tej okazji klasy piąte wykonały plakaty dotyczące szkodliwości palenia papierosów oraz biernego palenia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Dzień ten ma już ponad 40-letnią tradycję.

Pomysł zrodził się w USA, gdzie w 1974 roku zachęcono palaczy do powstrzymania się od palenia papierosów na jeden dzień. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez papierosa. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone powodzeniem akcji, uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

                                  
Także w Polsce od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada namawiamy Polaków do rzucenia palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą - mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

Warto pamiętać, że palacz zaciąga się dymem, który zawiera ponad 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych - wszystkie rodzaje papierosów są tak samo trujące dla organizmu!

Dym tytoniowy szkodzi nie tylko osobom palącym, ale także tym, które same nie palą, ale narażone są na przebywanie w zadymionym pomieszczeniu – tzw. BIERNYM PALACZOM. U biernych palaczy odnotowuje się wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe, co wynika z faktu, że 85% dymu tytoniowego powstaje z tlącego się papierosa pomiędzy zaciągnięciami. Ponadto, boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny, niż dym wdychany przez palaczy. Alarmujące jest to, iż w około 40% domów Polaków pali się tytoń przy osobach niepalących.
ZACHĘCAMY, NAMÓW RODZICÓW DO RZUCENIA PALENIA !!!

organizacja:

L. Nowak, B. Kobiela, E. Konopka

 

20151120 154002 20151120 154018 20151120 154024

  20151120 154035