Strona szkoły wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Czwartek, długa przerwa. Na korytarzu ktoś nawołuje przez megafon: Zapraszamy do czytelni!...

Coraz głośniej mówi się o kryzysie czytania. Dlatego MEN wśród swoich priorytetów umieściło rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Czy problem jest obecny i u nas?

                                                                                   czyt1     czyt2

Od początku roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1  im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach raz w tygodniu spotykają się w szkolnej bibliotece i czytają rówieśnikom swoje ulubione książki. Co polecają dzieci? Klasykę: Małą księżniczkę, Silmarillon. Literaturę dziecięcą i młodzieżową: Jaśki, Dynastię Miziołków, Wielki wybuch, czyli K kontra K, fantastykę spod pióra Ricka Riordana (Zagubionego herosa). Magdalena z Ve zachwala książkę Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa: Niesamowicie rozwija wyobraźnię! W sondzie szkolnej gazetki, „Kleksa”, dzieci wśród swoich ulubionych autorów wymieniają Holly Webb. Igor z Va może nie przepada za wpatrywaniem się w literki, ale o Panu Samochodziku mówi z błyskiem w oku. Dziewczyny z IVa przebierają się za Kota w butach i za Czerwonego Kapturka. Niektórzy uczniowie czytają własne utwory. Przygody Edzia, bohatera opowiadań Alicji poznają koleżanki i koledzy nie tylko z jej klasy. Dzieci biorą sprawy, i książki, w swoje ręce.

Patrzymy na to z radością. Dzieci nas inspirują. Niebawem będą mogły spróbować swoich sił w szkolnym konkursie literackim. W roku szkolnym 2015/2016 szkolny księgozbiór dzięki udziałowi szkoły w rządowym programie Książki naszych marzeń wzbogacił się o około 200 tomów. Gościliśmy pisarzy: Ewę Chotomską oraz Wiesława Drabika. Planujemy także spotkania z młodymi blogerami książkowymi. Chętnie skorzystamy z każdego dobrego pomysłu oraz ze wsparcia.

Do czytania, kiedy się go już zasmakuje, nie trzeba być zachęcanym. Tak samo, jak nie trzeba być zachęcanym do wyruszenia ku niezwykłym przygodom, do picia gorącej czekolady czy do spotkań z przyjaciółmi…

Małgorzata Malicka,

Elżbieta Olejniczak,

Marta Olejniczak,

Katarzyna Skonieczna

Odsłony: 1241